השרדות היא דרך שבה אנחנו שומרים על עצמינו. מנגנון קדום המתריע מסכנת חיים. בעולמינו היום הסיכונים השתנו.אין כבר כמעט סכנות מפני חיה טורפת, אך אנחנו מתמודדים עם סיכונים אחרים לא פחות מפחידים- עומסי החיים, תקשורת וקשר, לחצי כסף ופרנסה, הגשמה ועוד.

הגוף שלנו דרוך רוב הזמן, גם כשהוא לא צריך להיות.

יש יותר ויותר קשיי שינה וכל זה במגמת עלייה.

המשקל עולה,  לעיתים קרובות בלי קשר לכמות ואיכות האוכל.

אלה הם סימנים המראים הרבה פעמים ,על תפקוד יתר של בלוטות האדרנל, או בצורה פשוטה על התרוקנות "הבטרייה". זו בעיה מרכזית בסגנון החיים המערבי, כי אנחנו חיים עם רמות גבוהות של מתח שמאלץ את בלוטות האדרנל לעבוד קשה. קשה מדי.


מה הן עושות?

בלוטות האדרנל הן בלוטות הנמצאות בצמוד לחלק העליון של הכליות , אחראיות על למעלה מ-50  הורמונים בין היתר קורטיזול המופרש בזמן לחץ (אקוטי וכרוני), הן אחראיות על ויסות רגשי והורמונאלי וקשורות קשר ישיר למערכת העצבים.

הן שייכות להתמודדות הבריאה שלנו עם מתח, לחץ והשרדות. כשהלחץ עולה, הן משחררות כמות נכבדה של קורטיזול, המאפשר לנו תפקוד גבוה, ערנות, חשיבה בהירה ואם צריך- אז גם להלחם/לברוח/לקפוא.

התוצאה- אדרנל שחוק ומותש.  

אצל נשים תפקודן של בלוטות האדרנל הוא קריטי, כי הן אחראיות על ויסות הורמונאלי ועל כל השינויים ההורמונאליים המגיעים עם הגיל.כאשר יש שחיקה של הבלוטות, נראה קושי במעברי גיל, בעיות הורמונאליות, בעיות משקל וחוסן נפשי נמוך יותר, כמו תחושה של קריסה תחת עול החיים.  

סימפטומים אופייניים לעייפות ושחיקת האדרנל-

עייפות בבוקר 

ליבידו נמוך

נטייה לדכדוך עד דכאון

חשיבה מעורפלת

קושי להתרכז

חוסר מוטיבציה

אלרגיה ובעיות עור

החלמה איטית ממצבים רפואיים

בעיות הורמונאליות

תסמונת קדם וסתית חריפה

תסמינים קשים של גיל המעבר 

קושי להרדם 

עייפות 

עצבנות

משיכה למאכלים מלוחים

ממצב השרדות- למנוחה ונשימה

כל שינוי באורח החיים אשר יעזור להוריד את רמת המתח, יתרום לתפקוד תקין ולשיקום בלוטות האדרנל. שיקום זה יביא איתו, איזון הורמונאלי, שינה רגועה, תחושת איזון, רווחה ונשימה עמוקה. טיפול יעיל, לא רק יטפל בעייפות ובדריכות הגוף, אלה גם בשורה ארוכה של בעיות נלוות כמו - דכאון, העדר מוטיבציה, אלרגיות, בעיות עיכול, בעיות מפרקים ועוד.

שינויים מרכזיים-

1. לבחון שינויים הקשורים לאורח חיים, שינוי תזונתי הכולל הרבה יותר פירות וירקות עם דגש לירקות כתומים ואדומים ומזונות שמכילים ויטמין C כמו קיווי, גמבה, פאפייה, אשכולית אדומה ועוד. להגביר מזונות שמכילים מגנזיום כמו- כרוב, קינואה, שקדים, טחינה ועוד. הרפואה הסינית מדגישה תזונה חמה, מבושלת ומוקפצת כדרך להחלמה והפחתת העומס על מערכת העיכול.

 2. טקס שינה- גם מבוגרים זקוקים לטקס שינה מיטיב וחזרתי. לדוגמא- אכילה בשעה קבועה בערב, שימת לב למצעים נקיים ונעימים, חדר שינה מסודר ומופחת גירויים, הליכה לשינה בשעה סבירה.

3.תרגול- שפשוף וחימום של אזור הגב התחתון והכליות-לכופף מעט את הגב קדימה,לשפשף ולחמם את הגב התחתון והאגן.

4.מגע - טיפול במגע בטוח וקשוב עשוי לעזור למערכת העצבים להרגע ול"בטרייה" להתמלא מחדש. ניתן גם ללמוד תרגילי מגע עצמי, מה שמאפשר טיפול  בכל שעה ובשעת הצורך.

5. תרגול יום יומי של יוגה, טאי צ'י, מדיטציה.

הזנה אנרגטית- להתחבר אל קול הנשמה שלנו, אל הרגשות שלנו, אל הגוף והרחם. זו דרך שבה אנחנו לומדות לשמור על עצמינו, להקשיב קודם כל - אלינו. נשים מתפזרות בקלות אל תוך נתינה לאחר. לפעמים הדבר הכי קשה לאישה הוא לדאוג לעצמה, להתפנק, לנוח, להרגע, לשים את עצמה ראשונה. זה מאוד חשוב בתהליך של החלמה של בלוטות האדרנל, של יציאה מתפקוד השרדותי אל תפקוד מלא .

מתי כדאי לטפל?

כשאת מרגישה שחוקה ומותשת באופן שלא משתפר, או שומעת את עצמך אומרת מילים כמו- "אני לא מרגישה עצמי", "לא מצליחה לחזור לעצמי". כשגם הקפה של הבוקר לא מצליח להעיר אותך. כשמאז חוויה או אירוע שעברת, את לא מצליחה להתאושש. כשמעלה במשקל למרות שלא שינית משהו בתפריט שלך, או כשאת מרגישה שמשהו לא בסדר איתך.

טיפול ברפואה סינית-

דיקור סיני מטפל מצויין בויסות מערכת העצבים ויתמקד בחיזוק הכליות והאדרנל. הפחתה של העומס וחיבור למשאבים פנימיים. התבוננות באורח החיים כדי לראות מה מתיש או מאיים על הגוף. לפעמים צריך להתחיל בהבנהכי התע רבות טיפולית יכולה לשנות את המצב ולעצור את כדור השלג.

לתיאום בקליניקה ולשאילת שאלות ניתן להתקשר- מיכל 050-2201185